Komunikat prasowy UMWL: Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego
Komunikat prasowy UMWL: "Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie jako jedyny ośrodek w kraju ma w swoim zespole dwóch proktorów (certyfikowanych lekarzy szkoleniowych) z zakresu chirurgii w systemie chirurgii robotycznej da Vinci. Do dra n. med. Jerzego Drausa dołączył dr Marcin Kubiak, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej w szpitalu przy al. Kraśnickiej.
– Zakup nowoczesnego robota chirurgicznego da Vinci dla szpitala był zaledwie pierwszym etapem wprowadzania operacji z jego udziałem. Niezwykle istotny jest program szkoleniowy, którym objęte są całe zespoły – chirurdzy, instrumentariuszki, anestezjolodzy oraz personel odpowiadający za sterylizację narzędzi. Szkolenia obejmują m.in. treningi na symulatorach oraz zabiegi wykonywane przy wsparciu proktorów. Istotnym elementem procesu szkoleniowego są również wizyty w innych ośrodkach. Cieszymy się, że to właśnie nasze Centrum Edukacyjne Robotyki Operacyjnej dzięki wysokiej klasy specjalistom będzie mogło szkolić więcej lekarzy z ośrodków w całej Polsce – mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.
Podstawowym celem istnienia CERO jest działalność lecznicza oraz dydaktyczna. Zespoły chirurgiczne z innych szpitali województwa lubelskiego, ale także i z innych placówek w kraju, zdobywają w lubelskim szpitalu wojewódzkim doświadczenie na światowej klasy sprzęcie oraz pod okiem najlepszych specjalistów.
W warsztatach przygotowujących do egzaminu certyfikacyjnego w systemie chirurgii operacyjnej da Vinci z zakresu chirurgii kolorektalnej uczestniczyli do tej pory m.in. lekarze ze Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, Szpitala Uniwersyteckiego im. A. Jurasza w Bydgoszczy, Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie, Białostockiego Centrum Onkologii, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku czy Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie.
Szkolenie obejmuje obserwację na żywo zabiegu (ang. case observation) wykonanego przez proktora w asyście systemu chirurgii robotycznej da Vinci. Lekarze do tej pory szkoleni byli pod okiem chirurga dra n. med. Jerzego Drausa, który przeprowadził w 2022 roku w lubelskim szpitalu pierwszą operację z użyciem robota da Vinci. Teraz do grona certyfikowanych lekarzy szkoleniowych dołączył również dr Marcin Kubiak.
– Chirurgia robotyczna to przyszłość medycyny i już dziś przynosi wymierne korzyści dla pacjentów i lekarzy. Przeprowadzane programy szkoleniowe pod okiem proktorów to klucz do podnoszenia standardów w zakresie umiejętności operacyjnych – mówi dr Marcin Kubiak, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.
Dr Marcin Kubiak jest absolwentem Akademii Medycznej w Lublinie. Posiada specjalizację z chirurgii ogólnej i onkologicznej. Uczestniczył w wielu stażach i kursach z zakresu chirurgii małoinwazyjnej w referencyjnych ośrodkach w Polsce i zagranicą. Jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Koloproktologii ESCP. Specjalizuje się w małoinwazyjnym chirurgicznym leczeniu nowotworów jamy brzusznej, w szczególności nowotworach jelita grubego, jelita cienkiego, odbytnicy, żołądka i trzustki. Zajmuje się również chirurgicznym leczeniem przypadków nieswoistego zapalenia jelit (choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), powikłanej choroby uchyłkowej jelita grubego oraz chirurgią endokrynologiczną i metaboliczną (nadnercza, guzy neuroendokrynne trzustki). Współpracuje z ginekologami w leczeniu chirurgicznym zaawansowanych nowotworów narządu rodnego, wypadania narządu rodnego i odbytnicy oraz głęboko naciekającej endometriozy.
__________
Robot da Vinci to najnowocześniejsze narzędzie operacyjne w rękach chirurgów. Szpital przy al. Kraśnickiej znajduje się w gronie 43 placówek medycznych w kraju, które wykorzystują robota w swojej pracy. Operacje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego wykonywane są obecnie w trzech zakresach: chirurgii, urologii i ginekologii. Łącznie wykonano w szpitalu ponad 550 operacji w asyście da Vinci. W planach szpital chce prowadzić zabiegi z użyciem robota da Vinci w zakresie torakochirurgii, kardiochirurgii i laryngologii."
wg materialu wysłanego dzisiaj do redkacji z UMWL
Komentarze
Prześlij komentarz